برگزاری محفل ادبی شعر انقلاب در دانشگاه صنعتی کرمانشاه - پلینک

برگزاری محفل ادبی شعر انقلاب در دانشگاه صنعتی کرمانشاه


چهارشنبه, 21 اردیبهشت 1401 162

به مناسبت گرامیداشت ایام ا...  دهه فجر، محفل ادبی شعر انقلاب، با حضور شاعران و مفاخر محفل ادبی بیستون، صبح روز شنبه ۲۳ بهمن ماه ۱۴۰۰ در سالن آمفی تئاتر دانشگاه صنعتی کرمانشاه برگزار گردید. 

 

بنابراین گزارش در این محفل ادبی که با حضور جمعی از اعضای فرهیخته و ادب پرور دانشگاهیان دانشگاه صنعتی کرمانشاه برگزار شد، دکتر علیرضا دودمان تیپی، ریاست دانشگاه، ضمن گرامیداشت ایام ا... دهه فجر و ابراز خرسندی از حضور شاعران و مفاخر شعر و ادبیات استان در این دانشگاه، عنوان کرد: دانشگاه صنعتی کرمانشاه فارغ از درون مایه صنعتی و مهندسی، با بسیاری از اقدامات ادبی، فرهنگی و هنری خود نشان داده است، متولی شایسته ای برای شعر و ادبیات استان می باشد. 


ایشان در ادامه استان کرمانشاه را جولانگاه مفاخر شعر و ادبیات توصیف نمود و بیان داشت از دیر باز استان کرمانشاه توانسته به اهتمام شاعران خوش ذوق و صاحب سبک خود پایگاه با صلابتی برای شعر آیینی و مقاومتی باشد. 


دکتر علیرضا دودمان تیپی در ادامه وجود گویش و لهجه های قومی کشور در شعر و ادبیات را زینت بخش آثار فارسی توصیف کرد و ابراز خرسندی نمود که در گویش کردی در استان، شاعران به نام و خوش ذوقی شعر می گویند که وجود آن ها افتخاری برای ادبیات استان می باشد. 


ریاست دانشگاه صنعتی کرمانشاه با اشاره به بخشی از بیانات رهبر عظیم الشان انقلاب که می فرمایند همه ما باید آثار علمی و ادبی خود را به زبان رسمی فارسی ارائه بدهیم؛ در ادامه از شاعران و مفاخر شعر و ادبیات استان خواست که در کنار گویش کردی، زبان رسمی فارسی را ملاک اصلی آثار خود قرار بدهند، چرا که همه گویش ها و لهجه ها زیر لوای زبان فارسی است که هویت می گیرند؛ پس وظیفه همه ادیبان و شاعران است که به کمک ابزار شعر و ادبیات نگذارند دوگانگی و دودستگی در کشور بوجود بیاید. 

 

گفتنی است در ادامه، شعر خوانی شاعران و مفاخر محفل ادبی بیستون از جمله؛ آقایان بهمن میرزایی، منوچهر پروینی، اسفندیار رشیدی، سعید امامی، بابک بنی فاطمه، محمد علی اسدی و همچنین سرکار خانم زهره نوری و مینا امیریان از دیگر برنامه های مهم این رویداد ادبی و فرهنگی بود.